ADAPTACIJA KNJIŽNICE CENTRA ZA KULTURU ČEPIN
Knjižnica Centra za kulturu Čepin smještena je na adresi K. Zvonimira 98 od izgradnje zgrade 1961. godine, tada pri Narodnom sveučilištu Čepin, ustanovi koja je s vremenom mijenjala svoj naziv, ali je Knjižnica konstantno radila.
Do Domovinskog je rata cijela zgrada korištena za potrebe tadašnjeg Centra za kulturu „Polet“ Čepin. Tijekom rata dio zgrade preuzima vojska, a dio Crveni križ. Nakon Domovinskog rata Knjižnica je smještena na katu zgrade u dvije prostorije veličine svega 60-ak m². Godine 1998. je opremljena još jedna prostorija od 20 m² za potrebe Čitaonice uz podršku Ministarstva kulture RH od 20.000,00 kuna.
Kako bi prostor postao suvremeniji i funkcionalniji za različite aktivnosti, Knjižnica se samostalno prijavila na Natječaj Ministarstvu kulture i 2012. godine s odobrenih 100.000,00 kuna, uz 10.000,00 kuna od osnivača uredila Odjel za djecu i mlade, a naredne godine s odobrenih 200.000,00 kuna, uz 17.000,00 osnivača i 12.000,00 vlastitih sredstava, uredila krovište kako bi se spriječilo propadanje građe i opreme uzrokovano vlagom.
U 2015. godini Ministarstvo kulture RH ponovno je prepoznalo važnost daljnjeg razvoja Knjižnice te odobrilo 300.000,00 kuna za uređenje i opremanje. Uz potporu Općine Čepin, uslijedila je adaptacija cijelog kata pri čemu su zamijenjene sve instalacije, podovi, stolarija, uvedeno plinsko centralno grijanje i uređeni sanitarni čvorovi. Knjižnica je za vrijeme radova preseljena na privremenu lokaciju na kojoj je korisnicima bio dostupan manji dio knjižničnog fonda zbog nedostatka prostora, do 28. prosinca kada je započela s radom u novoobnovljenom prostoru. Glavni su ciljevi prilagodbe bili povećanje kapaciteta Knjižnice, unaprjeđenje uvjeta za korisnike i osiguranje tehničkih preduvjeta pogodnih za organizaciju različitih kulturnih i edukativnih programa, poput predstavljanja knjiga, stručnih predavanja, kreativnih radionica i izložbi.
Posudbeni odjel za odrasle i Posebne zbirke opremljeni su novim namještajem 2016. godine, kao i galerijsko-izložbeni prostor „Knjige & Slike“ koji je zamišljen kao prostor za kvartalne izložbe slika (200.000,00 kuna Ministarstvo kulture RH, 30.000,00 kuna Općina Čepin i 40.000,00 kuna vlastitih sredstava). Ovaj je prostor dodatno obogatio kulturnu ponudu, čineći Knjižnicu središtem kulturnih događanja u zajednici.
Tijekom Covid krize sredstvima Ministarstva kulture i medija RH uređeno je Spremište veličine 64 m² (više od 70.000,00 Kn), nabavljeni su izložbeni stalci i okviri te stolovi, stolice i suncobrani za programe na otvorenom.
Iako na nedovoljnoj kvadraturi (182m²), danas je Knjižnica suvremeno opremljena i namještajem i potrebnom opremom, rad je automatiziran te djeluje u skladu sa suvremenim knjižničarstvom. Gotovo su sva računala nabavljena potporom Ministarstva kulture i medija RH tijekom niza godina. Uspostavljena je Zavičajna zbirka koja čuva kulturnu baštinu Čepina, uključujući radove lokalnih autora. Zbirka je promovirana kroz različite izložbe i događanja, čime se potiče očuvanje lokalne povijesti i identiteta. Djelatnici knjižnice aktivno surađuju s lokalnim vrtićem, školama i udrugama, organizirajući posjete, radionice i projekte koji uključuju djecu i odrasle, s ciljem poticanja čitanja. Knjižnica Centra za kulturu Čepin ostvarila je i tehnološki napredak, što je omogućilo organizaciju radionica robotike, programiranja i 3D crtanja i ispisa.
Adaptacija i ulaganja omogućili su Knjižnici da postane središte kulturnog i društvenog života Čepina, pružajući raznovrsne programe i aktivnosti za sve dobne skupine. Kroz različite programe i projekte Knjižnica je postala inkluzivni prostor za sve uzraste, a suradnja s udrugama i školama omogućila je širu kulturnu i obrazovnu angažiranost. Pored toga, sve ove aktivnosti pomažu u jačanju lokalnog identiteta i povezanosti unutar zajednice. Adaptacija Knjižnice podrazumijevala je povećanje kapaciteta za održavanje različitih događanja i okupljanje posjetitelja, čime se Knjižnica afirmirala kao važna kulturna institucija u Čepinu, koja nudi raznovrsne sadržaje. Ove aktivnosti čine Knjižnicu važnim središtem za razvoj kulture, obrazovanja i aktivnog života u Čepinu, gdje se potiče kreativnost, obrazovanje i očuvanje lokalne baštine.
Knjižnica Centra za kulturu Čepin je u iznalaženju boljeg prostornog rješenja prošla trnoviti put: nije odjednom adaptiran cijeli prostor već je tijekom nekoliko godina uređivan odjel po odjel dok se nije uredio cijeli kat, s relativno skromnim sredstvima, a Knjižnica je sve to vrijeme radila.